Java na stronie WWW

Java

Java została stworzona przez niewielką grupę pracowników firmy Sun Microsystems. W początkach swojego istnienia Java, zwana wtedy OAK, projektowana była jako język programowania, przeznaczony dla interaktywnych kontrolerów zwanych PDA (ang. Portable Data Assistant) oraz dla przemysłu telewizyjnego. Cechą, która wyróżniała ten język był fakt, iż można go było wykorzystać w niemal wszystkich elektronicznych urządzeniach użytkowych i zaprogramować je tak, by wykonywały potrzebne czynności. Po kilku latach użytkowania Javy w różnych projektach (począwszy od sprzętu elektronicznego domowego użytku, a skończywszy na urządzeniach do obsługi wideo), Bill Joy (jeden z twórców firmy Sun) zdał sobie sprawę z tego, iż Java jest doskonałym narzę­dziem do tworzenia programów działających w Internecie i na WWW.

Dowodem na przydatność Javy jako języka programowania przeznaczonego na potrzeby Internetu była przeglądarka HotJava, posiadająca wszystkie standardowe cechy przegląda­rek WWW, jednakże różniąca się od nich tym, że w całości została napisana w Javie. Prócz tego, HotJava była w stanie ładować i wykonywać niewielkie programy napisane w Javie, wykonywane wewnątrz stron WWW i rozszerzające standardowe możliwości języka HTML, szczególnie w zakresie animacji i interakcji z użytkownikiem. Właśnie te możli­wości tak bardzo zainteresowały znaczną część osób związanych z przemysłem internetowym.

Te informacje historyczne na temat Javy będą musiały Ci wystarczyć; teraz bowiem zasta­nowimy się, czym jest Java oraz dlaczego możesz chcieć jej używać.

Java jest obiektowym językiem programowania, wzorowanym i podobnym do języka C++. Od samego początku Java projektowana była jednak z myślą o tym, aby język ten miał jedną charakterystyczną cechę, odróżniającą go od wszystkich innych języków programo­wania. W „świecie” Internetu istnieją bardzo różne systemy komputerowe, wykorzystujące rozmaite systemy operacyjne. Powoduje to, że programy pisane w takich językach jak C++ i wykorzystu­jące funkcje internetowe muszą być pisane specjalnie dla konkretnego syste­mu operacyjne­go. W konsekwencji, nie można sięgnąć po program napisany w języku C++, przeznaczony dla komputerów Macintosh, i uruchomić go na komputerze PC, wy­korzystującym system operacyjny Windows 95.

Java jednakże została zaprojektowana w taki sposób, aby podobne migracje programu były możliwe. W tym celu programy Javy są kompilowane do specjalnej postaci (zwanej kodami bajtowymi), która może być wykorzystywana na dowolnych komputerach, umożliwiających w ogóle uruchamianie programów Javy.

Jeśli nie miałeś jeszcze kontaktu z problematyką programowania, to pojęcie kompilacji może być dla Ciebie nowe. W odróżnieniu od HTML-a oraz JavaScriptu, programy napisane w języku Java nie mogą być tak po prostu wczytane do przeglądarki i wykonane. Przedtem będziesz musiał uruchomić specjalny program zwany kompilatorem Javy, który skonwertuje (lub skompiluje) kod źródłowy programu do specjalnej postaci umożliwiającej jego wykonanie.

Drugą główną cechą Javy jest możliwość pisania programów wykonywanych na stronach WWW. Używając standardowych metod wymiany danych między przeglądarką i serwe­rem, można przekazywać pomiędzy różnymi systemami komputerowymi programy napisa­ne w Javie. Programy te mogą być wykonywane na dowolnych komputerach, gdyż nie istnieją żadne ograniczenia limitujące typ komputera, na który programy mogą zostać prze­kazane. Nazywane są one apletami.